Велика Британија ја напушта Европската Унија

Веднаш по убедлицата победа на изборите во Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека Велика Британија ке ја напушти европската унија најкасно до 31 Јануари 2020

Loading..

 Ќе завршиме со Брегзит на време, до 31 јануари, нема ако, нема ана, нема можеби, истакна Џонсон во обраќањето пред приврзаниците во Лондон. Тој дополни дека освоеното најголемо конзервативно мнозинство од 80-те години значи потврда дека излегувањето на Велика Британија од ЕУ претставува волја на граѓаните.

Според најновите податоци од изборите во Британија, конзервативците на Џонсон освоија најмалку 363 мандати од вкупно 650 пратенички места.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.