Никола Груевски: Повеќе од еден и четвртина век Гоце Делчев е инспирација, мотивација и водилка на милиони Македонци од различни генерации во земјата и дијаспората, од неговото време па до денес.

Денес е 4. фебруари, денот на раѓањето на Гоце Делчев, една од најавторитетните и најмаркантни фигури…

НАПАД НА КИНЕЗИ ВО СКОПЈЕ: КОРОНАВИРУС, МРШ ОД ТУКА!

На социјалните мрежи кружи видео на кое се слуша како извесно лице вербално напаѓа и навредува…

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“(ФОТО)

Исто така, и гостите од Тајван прашувале дали во Хрватска ќе сретнат групи од Кина, бидејќи…

Орданоски:Време е „Медена земја“ да се забрани!

Немаме уште многу време за единствено исправна реакција: филмот „Медена земја“ да се забрани за прикажување…

„Виолински класици“ во Филхармонија

„Виолински класици“ е насловен концертот на оркестарот на Филхармонија кој ќе се одржи в четврток во…

Снимателите на „Медена земја“ добитници на наградата за најдобра кинематографија

Снимателите на филмот „Медена земја“ Самир Љума и Фејми Даут се добитници на наградата за најдобра…

Ќе гледаме македонски, ирански и филмови во чест на Неда Арнериќ

Според податоците, Кинотеката на Македонија постигна рекордна посетеност и проекции изминатата година, а оттаму најавуваат дека…

Авторката на музиката за „Џокер“ е првата жена номинирана за „Оскар“ во таа категорија

Исландската композиторка Хилдур Гуднадотир (37) е авторка на музиката за филмот „Џокер“. Таа живее тивок и…

Државата молчи, хаосот продолжува, Охридското езеро си пати од концесионерите

Сериозен инцидент спречила полицијата деновиве во струшко Радожда, откако чувар ангажиран од концесионерот на Охридско Езеро,…

По успехот на „Медена земја“, МКЦ ќе организира групно следење на „Оскар“

Младинскиот културен центар во Скопје најави групно следење во живо на доделувањето на „оскарите“ по успехот…

Современ Тарзан: Тигар е негов миленик, живее со шимпанза

Коди Антл е модерен Тарзан. Неговиот живот личи на филм. Американецот се гали со тигри, живее…

Под слоганот „Напрај се Василичар” утре почнува Вевчанскиот карневал

Под слоганот „Напрај се Василичар” утре почнува Вевчанскиот карневал, на кој се најавуваат над 1.000 маски…