По 45 години, тргнаа три нови електролокомотиви

Пуштени во употреба три нови локомотиви. Имено, трите нови електролокомотиви набавени од Кина од денеска се…

Најубавиот автомобил доби моќен наследник

Неговите автомобили не се најбрзи или најсилни, но повторно ги привлекуваат погледи каде и да се…

Колку мед дневно е доволно за добар имунитет?

Одамна е познато дека лажица мед на ден, со вода, чај или со јаболков оцет, ја…

ЖИТЕЛИТЕ ЛЕЖАТ НА ИЛЈАДНИЦИ ТОНИ ДИЈАМАНТИ: Немаат никаква намера да ги откопаат

Жителите на гратчето Нердлинген, Германија, знаат дека живеат на, според стручните пресметки – 72.000 тона дијаманти,…

Како да го излажете вашиот мозок?

Дали некогаш сте посакале да го промените начинот на кој го гледате светот? Нели би било…

APPLE КУПИ КОМПАНИЈА ОД ОБЛАСТА НА ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА: Потрошила 200 милиони долари за стартапот

Американската компанија Епл потрошила речиси 200 милиони долари за стартапот „Икснор“, кој работи на развивање системи…

Урбана иновација за почист воздух: Кулата која влече смог доаѓа во Полска, ова е потребно и кај нас!

Кулата што влече смог од воздухот, по Холандија и Кина пристигнуваат во Полска. Холандската компанија „Studio…

ВО НОВ ЗЕЛАНД ДРОНОВИ ГИ ЧУВААТ ОВЦИТЕ: Сточарите тука користат висока технологија за чување на стадата

Сточарите на Нов Зеланд користат висока технологија за чување овци. „За мене, како овчар, тоа е…

Кошмарите помагаат за подобро справување со секојдневниот стрес

Швајцарски и американски научници спроведоа експеримент со кој, како што тврдат, успеале да одговорат на прашањето…

ОТВОРЕНО ПИСМО – До надлежните за основните уличишта во општина Куманово

До редакцијата на КУДЕ.мк пристигна отворено писмо од професорите и родителите од основното училиште “Христијан Тодоровски…

“Ариана ПЕТ” лансирана во вселената

Европската вселенска агенција од Куру, Француска Гвајана во четвртокот ја лансираше ракетата „Ариана Пет“ во вселената.…

УСПЕШНО РАЗМНОЖУВАЊЕ НА ЗAГРOЗEН ВИД НА НОСОРОГ: Истражувачите успеале да размножат три фeтycи на бел носорог

Истражувачите во Јоханесбург успеале да размножат три фeтycи на бел носорог, кој е речиси целосно исчезнат.…