ПРЕМИЕРА: Porsche 718 Boxster и Cayman GTS 4.0 – Шест-цилиндерски спортисти со по 400 коњски сили!

Од Porsche кажуваат дека 4-литарскиот шест-цилиндерски боксер е „во блиско сродство“ со 4-литарскиот шест-цилиндерски атмосферец кој…

SEAT полека го открива новиот Leon

Познавачите на SEAT ќе препознаат детали – задната светлосна група наликува на онаа на Tarraco. Ваквата…

ПРЕМИЕРА: BMW го претстави плаг-ин хибридниот X2 xDrive25e

Плаг-ин хибридниот SUV комбинира 1.5-литарски турбо-бензинец кој испорачува 125 коњски сили и 220 Nm вртежен момент…

НОВИОТ ХАМЕР КАКО ЕЛЕКТРИЧНО ВОЗИЛО

Hummer („Хамер“) прв пат се појави уште далечната 1992. година и брзо стана познат како голем…

Toyota ќе го прави градот на иднината

Toyota ги изненади сите на CES со најавата дека ќе прави… Цел град? CES е еден…

Бесплатно летечко такси за првпат полета во САД

Кинескиот произведувач на дронови EHang за првпат демонстрираше автономно летечко такси во САД. Станува збор за…

Maserati MilleMiglia Concept е ретро-инспириран хиперавтомобил

Италијанскиот производител наскоро ќе го лансира наследникот на GranTurismo, но фановите на брендот се во надеж…

Форд дизајнираше автомобилско стакло за слепи

Автомобилскиот гигант Форд претстави иновативна технологија која ќе им помага на слепите лица да го гледаат…

Кинеските научници клонирале мајмуни

Науката се доближува до можноста да се клонираат луѓе. Кинески научници по повеќегодишна работа успеаја успешно…

Хибридни Renault Captur E-Tech и Renault Clio E-Tech

Renault за саемот на автомобили во Брисел, што денес ги отвори портитеги изложи plug-in хибрид верзиите…

Nissan претстави нов лесен материјал за звучна изолација

Новиот материјал на Јапонскиот производител тежи само една четвртина од најчесто користените материјали за намалување на…

SONY ПРЕТСТАВИ ЕЛЕКТРИЧЕН АВТОМОБИЛ

Можеби звучи неверојатно, но Sony зачекори во автомобилската индустрија со електричен концепт автомобил наречен Vision-S. Електронскиот…